Jak liczna próba pozwala wyciągnąć poprawne wnioski o populacji?

Autor: Szymon Stryczek
Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH

Licencja CC BY-SA 3.0 PL

Data ostatniej modyfikacji: 14 września 2020

Opis

Opiekun naukowy: dr hab. inż. Lucjan Janowski, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH

Warunkiem wyznaczenia poprawnej wielkości próby jest wyznaczenie grupy reprezentatywnej. Dobór osób do badania nie może być losowy. Badana grupa musi reprezentować osoby, mogące udzielić poprawnych odpowiedzi.
W filmie przedstawiono sposób i wzór wyliczenia minimalnej liczebności próby populacji wybranej do badania. Ankietowani wyselekcjonowani do grupy reprezentatywnej powinni reprezentować maksymalnie różnorodnych respondentów losowanych z równym prawdopodobieństwem. To badanie grupy reprezentatywnej pozwala wyciągnąć poprawne wnioski o populacji.
Istnieje również możliwość przeprowadzania badania na próbie niereprezentatywnej (np. sonda uliczna, ankieta w internecie) – pozwala  to zaobserwować pewne tendencje, ale nie daje informacji o całej populacji.

Strona brała udział w konkursie „Notatki w Internecie”. Więcej informacji nt. konkursu dostępnych jest na stronie http://notatki.cel.agh.edu.pl.

Pobierz

Otwarte Zasoby Edukacyjne w portalu Open AGH są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Opinie

Na razie brak oceny zasobu.

Oceń jako pierwszy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X