4. Encyklopedia jako podstawowy budulec świata

Treści encyklopedyczne nie występują wyłącznie w grach i w obrębie granic ludotopii (więc diegetycznie), lecz funkcjonują także poza ich granicami, migrując w obszar allotopii (więc, względem samych gier, ekstradiegetycznie).

Jednym z najczęściej spotykanych nośników encyklopedycznej wiedzy poza grami są oczywiście różnego rodzaju internetowe encyklopedie. Praktycznie każda bardziej popularna gra doczekuje się albo oficjalnej, albo fanowskiej wiki, swego rodzaju niezakotwiczonego archiwum (floating archive), które organizuje wokół siebie społeczność fanów. Jak pisze o tym Mirko Tobias Schäfer:

Obecnie uczestnictwo użytkowników jest kluczowym aspektem w tworzeniu baz danych i w uzupełnianiu, zachowywaniu czy przetwarzaniu informacji. Podczas gdy więc tradycyjne archiwa podlegały kontroli profesjonalistów i podlegały regulacjom, determinującym, co jest warte zachowania i w jaki sposób powinno być skategoryzowane, niezakotwiczone archiwum jest raczej przestrzenią deponowania wszelkiego rodzaju danych.

Mirko Tobias Schäfer, Bastard Culture! User Participation and the Extension of Cultural Industries, Amsterdam: Amsterdam University Press 2011, s. 114-15. 


Zrzut ekranu z internetowej encyklopedii The Elder Scrolls Wiki w serwisie Fandom

Zrzut ekranu z internetowej encyklopedii The Elder Scrolls Wiki w serwisie Fandom.

Archiwa growe są zatem najczęściej zarządzane oddolnie przez fanów, którzy dbają w ten sposób o spójność świata i światotworzą w najbardziej podstawowym rozumieniu tego słowa: tworząc encyklopedię. Jest to zarazem najprostszy sposób wytworzenia jakiegokolwiek świata. Czasem wystarczy potrzeba wyjaśnienia jednego pojęcia, by okazało się, że potrzebujemy do jego poprawnego zdefiniowania trzech innych – i by przekonać się o słuszności tego stwierdzenia, wystarczy zobaczyć, że tylko jeden akapit definicji Mrocznego Bractwa z powyższego screenshotu wygenerował potrzebę stworzenia definicji dalszych ośmiu allonimów i wprowadzenia periodyzacji, a z nią osi czasu dla całego świata The Elder Scrolls.

Tego rodzaju praktyka jest dość powszechna w gamedevie, zwłaszcza przy pracy nad dokumentami konkordancyjnymi, czyli ustalającymi zgodność i spójność danych w projektowanym świecie.