Geodezja I [zasoby wspomagające wykłady i ćwiczenia z przedmiotu Geodezja]

dr inż.  Mikołaj Skulich
Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH

Data ostatniej modyfikacji: 5 września 2023

Geodezja I to zasoby wspomagające wykłady i ćwiczenia z przedmiotu geodezja. Zbiór dedykowany jest wszystkim osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z geodezją – zarówno studentom pierwszego roku studiów inżynierskich, jak również studentom wyższych lat – stanowi bowiem dobrą bazę dla celów powtórzenia materiału z tego zakresu.

Geodezja I może być również zachętą dla kandydatów na studia tego kierunku – osób, które chciałyby dowiedzieć się czym zajmuje się ta dziedzina nauki.

Tematyka

Zasób podzielony jest tematycznie na zagadnienia mające na celu przybliżenie podstawowych czynności pomiarowych stosowanych w geodezji oraz ich późniejszego opracowania pod względem interpretacyjnym i obliczeniowym. Dodatkowo można w nim znaleźć informacje na temat polowego sprawdzenia, wykorzystywanego w pomiarach, sprzętu geodezyjnego.

Materiały przygotowane są tak, aby w sposób jasny i czytelny zapoznać wszystkich z podstawowymi geodezyjnymi technologiami pomiarowymi, ze sposobami zbierania terenowej dokumentacji oraz z opracowywaniem wyników tychże pomiarów.

Każdy dział tematyczny zawiera informacje teoretyczne, będące przedmiotem wykładów z zakresu Geodezji I oraz przykłady praktyczne – opisowe i obliczeniowe – obejmujące zakres prowadzących z tego przedmioty zajęć ćwiczeniowych. Przy zagadnieniach obliczeniowych przedstawiane są przykładowe rozwiązania omawianych zadań.

Zagadnienia

• Przeliczanie jednostek
  • Czynności przygotowawcze i sprawdzanie tachimetru
  • Pomiar kątów poziomych