Komputery kwantowe

Autorka: Justyna Lesiak
Wydział Odlewnictwa AGH

Licencja CC BY-SA 3.0 PL

Data ostatniej modyfikacji: 16 listopada 2017

Opis

Opiekun naukowy: dr inż. Michał Szucki, Wydział Odlewnictwa AGH

Wybitny fizyk Richard Feynman w latach 80-tych postawił hipotezę, że zwykłe komputery nigdy nie będą w stanie osiągnąć wystarczającej mocy obliczeniowej, aby pozwolić na dokładną symulację układu kwantowego. W tym celu konieczne będzie stworzenie komputera kwantowego. Istnieje duża grupa problemów o wykładniczej złożoności obliczeniowej, dotyczą one m.in. optymalizacji, grafów, modelowania procesów fizycznych, chemicznych, cząstek elementarnych i oddziaływań między nimi.
Klasyczne komputery wykonują obliczenia przy użyciu bitów, przyjmujących wartość 1 lub 0. Komputer kwantowy używa bitów kwantowych – tzw. qubitów – które mogą być zerem lub jedynką równocześnie. Własność ta nazywana jest superpozycją i dzięki niej komputery kwantowe mogą mieć znacznie większą moc obliczeniową.
Oglądnij film i dowiedz się jakie możliwości mają komputery kwantowe oraz jakie wiążą się z nimi  problemy (ich budowa, operowanie na nich).

Strona w 2019 r. brała udział w konkursie „Notatki w Internecie”. Więcej informacji nt. konkursu dostępnych jest na stronie http://notatki.cel.agh.edu.pl.

Pobierz

Zasób ten jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska

X