Oderwani od ziemi, czyli o tym jak wznieść się w powietrze

Autor: Piotr Kędziora
Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH

Opiekun naukowy: dr Leszek Grzanka, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH

Jak to się dzieje, że samolot, czy bezsilnikowy szybowiec unoszą się w powietrzu i odbywają kilkunastogodzinne loty? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w tym filmie. Jego autorzy wyjaśniają m.in. zagadnienia: siły równoważącej ciążenie, siły ciężkości, siły ze składową pionową w górę, siły nośnej poziomej.
Dodatkowo dowiesz się, w jaki sposób odbywa się sterowanie samolotem i szybowcem, jaką funkcję pełni ogon, statecznik poziomy i pionowy, jak działają stery wysokości, kierunku i lotki.